Шкода го најави енјак купе ив со цртеж (ФОТО)

Електричниот кросовер енјак купе ив ќе биде претставен на крајот на месецот. За да се зголеми апетитот кај сите кои го очекуваат новиот дизајн на чудниот кросовер, Шкода објави дизајнерска скица.

Верзијата која треба да личи на купе на енјак ив е повеќе од само играње со линијата на покривот, бидејќи новиот облик на каросеријата би требало да ќари од подобрената аеродинамика. Шкода тврди дека ова значи подобар радиус од тој на обичниот кросовер, кој нуди до 510 километри во верзијата со најголем радиус. Купето, со подобрената аеродинамика, би требало да има радиус со едно полнење од 534 километри.

Освен задниот дел, енјак купе ив ќе има многу заеднички делови со обичниот кросовер. Како што се гледа на цртежот, промените почнуваат од средниот столб наназад. На скицата автомобилот има странични спојлери и големи тркала, за кои Шкода вели дека на моделот му даваат „моќен изглед“.

Енјак купе ив ќе вози на ем-и-би платформата на Фолксваген, како фолксваген ИД.5 и ауди кју4 е-трон спортбек. Купе-кросоверот е најавуван како врвот во понудата на марката, што значи дека енјак ив купе најверојатно нема да има основни варијанти како обичниот кросовер. Ќе има две големини на батериите и три нивоа на моќност со погон на задните или на сите тркала. Дури може да има и спортска РС верзија во иднина.

Јавното претставување на шкода енјак купе ив ќе се одржи дигитално, на светската премиера во Прага на 31 јануари.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе