Со него се тркал Емерсон Фитипалди

Се продава поршето 911 на Пабло Ескобар (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Уникатното порше 911 карера 3.0 РСР би можело да биде продадено за сума поголема од милион долари на претстојна онлајн аукција.

 

Специјалниот 911 првично се натпреварувал на Интернационалната трка на шампиони (ИРОЦ) во 1974 година, кога со него управувал двојниот Инди и Формула 1 шампион Емерсон Фитипалди.

Набрзо потоа, оваа машина му била продадена на Роџер Пенске и истата година завршила во гаражата на тркачите Џон Тунстал и Чарли Кемп.

Меѓу 1074 и 1978 година овие двајца се тркале со овој автомобил на Лајм рок парк, Таладега, Роуд Атланта, Мид Охајо, Роуд Америка и Мид Америка. Поршето се појавило и на трките на издржливост 24 часа Дејтона и 12 часа Себринг.

Уникатниот 911 карера 3.0 РСР потоа му бил продаден на кралот на кокаинот Пабло Ескобар, кој му додал каросериски делови од 935 серијата и се тркал на бројни настани во Колумбија.

Аукциската куќа Колектинг карс потврди дека моделот е вратен во САД по смртта на Ескобар, дека неговата каросерија е вратена во оригиналната состојба и дека надворешноста е иста како во ерата на Фитипалди.

Автомобилот бил темелно реставриран меѓу 2007 и 2010 година и од тогаш бил изложуван на бројни настани и освоил многу награди.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе