Римац повторно одушеви (ВИДЕО)

Хрватската компанија Римац автомобили повторно го привлече вниманието на автомобилската индустрија, иако сѐ уште не го направи својот трет електричен суперавтомобил.

Римац, всушност, ги разви електричниот погон, софтверот, хардверот и батерискиот систем за спектакуларниот суперавтомобил пининфарина батиста.

При најавата на соработката, од компанијата беше најавено дека договорот е вреден 80 милиони евра, а сопственикот на хрватската компанија Мате Римац изјави дека е возбуден околу предизвикот кој пред нив го постави компанијата Пининфарина.

Пининфарина батиста е електричен суперавтомобил кој развива 1.900 коњски сили и има вртежен момент од 2.300 њутнметри, а забрзува од место до 100 км/ч за само две секунди.

Достигнува 300 км/ч за само 12 секунди, додека максималната брзина е 350 км/ч, и има автономија од речиси 500 километри.

Пининфарина следната година ќе го почне производството на батиста, а ќе бидат произведени само 150 примероци со цена од 2.000.000 евра.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе