Премоќно

Римац објави фотографии од тестирањето на новиот автомобил (ФОТО)

Хрватската компанија Тимац автомобили на Фејсбук објави фотографии од новиот автомобил ц_ту (концепт два) пред тестирањата.

Станува збор за модел во природна големина изработен исклучиво за тунелот со целосно функционални компоненти на активната аеродинамика, реалистични сопирачки, вентилатор и реален пад на притисокот при минување низ менувачот на топлина.

„Тоа овозможи брзо да ги тестираме релевантните делови и да ги споредиме со резултатите на ЦФД (нумеричка метода на пресметка на динамиката на флуидите со помош на компјутер)“, објавија на својот фејсбук профил.

Се наведува дека тестирањето е направено пред почетокот на изработката на алатите за производство, па со тоа се овозможило секоја потенцијална промена да биде имплеметирана на серискиот автомобил.

„Наскоро повеќе...“, пишува на фејсбук профилот на Римац.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе