Приказната за двете алфи: џулија квадрифољо се сретна со култната 2000 ГТВ (ВИДЕО)

Алфа Ромео ги има произведено некои од најсакните автомобили кои некогаш се појавиле на патиштата и за да види дали новото е подобро од старото, Тротл хаус неодамна тестираа џулија квадрифољо од 2020 против алфа ромео 2000 ГТВ од 1973.

Screenshot

Италијанската автомобилска компанија ја произведуваше 2000 ГТВ од 1971 до 1976 година. Во споредба со послабите верзии со 1,6-литарски мотори, имаше 2,0-литарски мотор со солидни, за тоа време, 150 коњски сили. Автомобилот од фабриката излегол со рачен менувач, зголемени сопирачки, погон на задните тркала и диференцијал со ограничено пролизгување. Прилично специјален автомобил кој е еден од најрепрезентативните на марката Алфа Ромео.

Џулија квадрифољо е многу различна. За почеток, таа е седан со четири врати, додека 2000 ГТВ има две. Џулија има и многу различен мотор.

Под хаубата се наоѓа 2,9-литарски битурбо V6 со 503 коњски сили. Иако моделот е веќе неколку години на пазарот, останува сериозен играч и еден од најбрзите и најпосакувани спортски седани на продажба денес.

Сепак, сите знаат дека автомобилите на Алфа се многу повеќе од бројки и статистики. Двата модели на марката имаат свои уникатни карактери кои ги имаат само италијанските автомобили. Имајќи го тоа предвид, може ли џулија квадрифољо да ги забрза срцата исто како 2000 ГТВ?

Легенда под Главна слика

Screenshot

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе