Последниот произведен СААБ на аукција во Шведска (ВИДЕО)

Аукциската куќа од Шведска Билвеб го нуди на продажба последниот произведен автомобил на компанијата СААБ.

Станува збор за моделот 9-3 аеро турбо4 а прозиведен е во 2014 година. сега има само 66.000 минати километри.

Овој модел на СААБ го придвижува 2,0-литарски четирицилиндерски турбобензинец со 220 коњски сили во комбинација со 6-брзински автоматски менувач, со богата опрема и двобојна кожна внатрешност.

Во описот е наведено дека е последниот СААБ кој ги напуштил производните ленти на фабриката во Тролхатен, а првпат бил регистриран во март оваа година.

Неговата вредност се проценува на 32.000-41.000 евра.

Шведскиот произведувач на автомобили престана со работа во 2014 годна, а многумина за неговото пропаѓање ја обвинуваат американската компанија Џенерал моторс.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе