Порше роуд тур 2021: Возачка авантура со сите модели на Порше низ Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во организација на Порше Македонија, повторно се одржа престижната возачка тура низ државата – Порше роуд тур 2021.

 

Составена од сите модели во понудата на Порше, турата оваа година започна во Порше центарот во Скопје и се упати кон Гевгелија, со попатни застанувања за промени на возачи до крајната дестинација која оваа година беше хотел и казино Фламинго. Групата беше составена од двајца сертифицирани инструктори од Порше и организаторите од Порше Македонија.

Турата сочинета од 12 спортски возила беше составена од супер-спортските 911 турбо С, 911 4С, кајман С, бокстер С, макан турбо, целосно електричните тајкан турбо С и тајкан 4С, хибридите панамера 4С е-хибрид, панамера турбо С е-хибрид, и големите спортски кросовери – кајен купе ГТС, кајен купе турбо и кајен ГТС.

Во период од 4 дена, гостите имаа исклучителна можност да ги почувствуваат вистинските перформанси на сите модели од понудата на Порше. Во оваа уникатна прилика, 60-те учесници заедно со претставниците на автомобилските и забавните медиуми беа воодушевени од спортските перформанси, луксузот и комфорот на секојдневната употребливост на возилата од германскиот производител.

Супер ѕвезди на Порше роуд тур 2021 беа новите целосно електрични модели порше тајкан, во варијантите 4С и турбо С, кои ги импресионираа возачите со електричните перформанси, начинот на возење и досег на батеријата.

Оваа година, еден од деновите беше целосно посветен на дамите кои секако ја заслужуваат можноста да ги истакнат своите високи способности во возењето на спортските автомобили на Порше.

Импресиите од четиридневниот настан во беспрекорна организација јасно го прикажува задоволството на возењето кое го нудат возилата на Порше. Импресиите особено беа докажани кај новиот електричен тајкан, кој со попатно дополнување на електрична енергија на станиците за полнење Порше дестинејшн чарџинг, ја демонстрираше секојдневната употребливост и можноста да се поминат многу километри без компромиси.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе