Фејслифт

Подновениот ситроен Ц5 еркрос блеска со нова технологија и нови светла (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Семејниот кросовер на Ситроен Ц5 еркрос доживеа подновување на средината на својот век за да остане конкурентен и свеж во борбата против поновите ривали.

 

Со помодерен изглед од претходникот, кросоверот доби ново „лице“ кое е радикално различно во однос на моделот во заминување.

Промените се веднаш забележливи со помалата и помодерна предна решетка на Ц5 еркрос, која е осветлена и од далеку изгледа како ЛЕД лента поврзана со новите фарови. Тука е и подновениот знак на Ситроен и поделените дневни светла.

Има и нов поспортски преден браник со поистакнати отвори за воздух и нова пластична заштита.

Во внатрешноста, возачите ќе се израдуваат на подновениот кокпит кој е инспириран од тој на Ц5 икс. Највпечатливата промена е новиот информативно-забавен систем со 10-инчен екран. Тука се и потенките централни отвори на вентилацијата и новите „напреден комфор“ седишта со опција за греење и масажа.

Подновениот Ц5 еркрос треба да пристигне во салоните ова лето со познатата понуда на бензински, дизел и хибридни мотори. Хибридот ќе го има бензинскиот мотор со 180 коњски сили и електро мотор со батерија од 13,2 киловат часови. Ова дава комбинирана моќност од 225 коњски сили и опсег на струја од 55 километри.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе