Од 180.000 евра па нагоре

Почеток на новата ера на Масерати: МЦ20 со V6 со 630 „коњи“ (ФОТО+ВИДЕО)

По долгата кампања со тизери, Масерати конечно го претстави сосема новиот суперавтомобил МЦ20.

 

Наречен „суперспортски автомобил“ кој е природна еволуција на моделот МЦ12, кој одоздола беше Ферари, МЦ20 ветува дека е почетокот на новата ера на Масерати.

Ова е повеќе од празен рекламен слоган бидејќи МЦ20 има сосема нов 3,0-литарски твинтурбо V6 мотор кој е „100% Масерати“. Со помош на двојниот систем за вбризгување гориво и преткомора за согорување со двојни свеќички инспирирана од Ф1, моторот дава 630 коњски сили.

Моторот е во комбинација со осумбрзински автоматски менувач со двојна спојка кој силата ја пренесува на задните тркала преку диференцијал со ограничено пролизгување. Ова му овозможува на автомобилот спринт од 0-100 км/ч за помалку од 2,9 секунди, пред да ја достигне максималната брзина од 325 км/ч.

Муштериите ќе можат да нарачаат и електричен погон. Компанијата сѐ уште срамежливо ги крие податоците, но електричниот МЦ20 наводно ќе стигнува до 100 км/ч за 2,8 секунди и ќе има максимална брзина од 310 км/ч. Би требало да поминува 320 километри со едно полнење.

Масерати ги потврди и плановите за кабриолет верзија. Нема многу информации за моделот без покрив, но би требало да биде претставен следната година.

Производството би требало да почне подоцна годинава и Масерати во моментов прима нарачки. Цената би требало да почнува од околу 180.000 евра и да се движи нагоре.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе