Флорида

Огнена стихија „голтна“ над 3.500 автомобили (ВИДЕО)

Пожар зафатил над шест хектари терен со трева на Флорида каде што биле паркирани над седум илјади возила за изнајмување.

Пожарот избил во петокот на земјиште кое се наоѓа во близина на аеродромот Саутвест Флорида интернешнал еирпорт, а огнот брзо се раширил благодарение на сувата трева и топлото време.

Како што пренесуваат локалните медиуми, во пожарот се уништени над 3.500 возила на разни рентакар компании, додека околу 3.800 биле спасени со тоа што биле препаркирани пред огнената стихија да стигне до нив.

Причината за пожарот засега не е позната, но се верува дека го предизвикал некој од жешките ауспуси на паркираните автомобили во контакт со сувата трева, бидејќи голем број возила по преземањето од клиентите биле довезени на тој паркинг.

За среќа нема повредени, а во гасењето учествувале и хеликоптери. Огнот бил целосно изгасен дури следниот ден, во саботата.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе