29 модели ќе се натпреваруваат за наградата

Објавени кандидатите за Европски автомобил на годината

Откриени се кандидатите кои ќе се натпреваруваат за Европски автомобил на годината.

29 модели овој пат ќе се натпреваруваат за честа и сите се нови возила, кои или веќе се продаваат или ќе се продаваат до крајот на годината на најмалку пет европски пазари.

Кандидатите се прилично разновидни, со мејнстрим модели како ситроен Ц4, дачија сандеро и фиат 500. Во игра се и форд експлорер и форд куга, а кандидати се и хонда е и хонда џез.

За Хјундаи во игра се и10, и 20 и новиот тусон. Меѓутоа, тие ќе треба да се впуштат во борба со ривали како купра форментор, киа соренто, мазда МХ-30, пежо 2008, сеат леон или шкода октавија. Во изборот се и мираи и јарис на Тојота, како и голфот и ИД.3 на Фолксваген.

Овие модели ќе треба да се спротивстават на премиум кандидатите како ауди А3, ленд ровер дифендер и полстар 2. БМВ се натпреварува со два кадидати – серија 2гран купе и серија 4, но Мерцедес има двојно повеќе – ГЛА, ГЛБ, ГЛС и С-класата.

Ова е импресивна листа на возила, која набрзо ќе биде скратена. Скратената листа на седум номинирани ќе биде објавена на 8 јануари, пред да биде крунисан победникот на 1 март.

Ова е целосната листа на номинирани автомобили:

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе