29 модели ќе се натпреваруваат за наградата

Објавени кандидатите за Европски автомобил на годината

Откриени се кандидатите кои ќе се натпреваруваат за Европски автомобил на годината.

29 модели овој пат ќе се натпреваруваат за честа и сите се нови возила, кои или веќе се продаваат или ќе се продаваат до крајот на годината на најмалку пет европски пазари.

Кандидатите се прилично разновидни, со мејнстрим модели како ситроен Ц4, дачија сандеро и фиат 500. Во игра се и форд експлорер и форд куга, а кандидати се и хонда е и хонда џез.

За Хјундаи во игра се и10, и 20 и новиот тусон. Меѓутоа, тие ќе треба да се впуштат во борба со ривали како купра форментор, киа соренто, мазда МХ-30, пежо 2008, сеат леон или шкода октавија. Во изборот се и мираи и јарис на Тојота, како и голфот и ИД.3 на Фолксваген.

Овие модели ќе треба да се спротивстават на премиум кандидатите како ауди А3, ленд ровер дифендер и полстар 2. БМВ се натпреварува со два кадидати – серија 2гран купе и серија 4, но Мерцедес има двојно повеќе – ГЛА, ГЛБ, ГЛС и С-класата.

Ова е импресивна листа на возила, која набрзо ќе биде скратена. Скратената листа на седум номинирани ќе биде објавена на 8 јануари, пред да биде крунисан победникот на 1 март.

Ова е целосната листа на номинирани автомобили:

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе