Новиот пежо 208 „протече“ пред официјалното деби (ФОТО)

Протекоа фотографии од новата генерација на пежо 208, пред премиерата во Женева закажана за 5 март.

 

Новата генерација на градскиот компакт на Пежо доаѓа во верзии со бензински, дизел и електричен погон.

„Двесте-осумката“ има „почисти“ дизајнерски линии од поглемите браќа 308 и 508, но со нив ги дели футуристичките линии.

Новиот 208 е базиран на најоната архитектура на ПСА наречена ЦМП и се очекува електричната верзија да го користи истиот систем како ДС3 кросбек Е-тенс.

Тој модел има електромотор од 135 коњски сили и батерии од 50 киловат часови кои овозможуваат автономија до 300 километри според најновите ВЛТП стандарди.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе