Новиот москвич е кинески кросовер со руска значка (ФОТО+ВИДЕО)

Во Москва повторно почна производството на марката Москвич, и тоа во фабрика чиј поранешен сопственик е Рено, кој ја напушти Русија по инвазијата на Украина.

 

Првиот автомобил кој се симна од фабричките ленти е москвич 3. Неговото производство официјално го почнаа градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин и рускиот министер за индустрија и трговија Денис Мантуров.

Продажбата на новиот москвич почнува во јануари 2023 година, а од март овој автомобил ќе им биде достапен на купувачите во Русија.

Повеќе детали за овој автомобил, кој всушност е модел на кинескиот произведувач ЈАЦ, со значка на Москвич, ќе бидат познати наскоро.

Мантуров истакна дека производството на електрични автомобили, кое ќе почне во 2025 година, ќе стане приоритет на фабриката.

Се очекува компанијата да обезбеди работа за околу 40 илјади луѓе.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе