Со 635 коњски сили

Новиот М5 ЦС на БМВ се појави порано од очекуваното (ФОТО+ВИДЕО)

Официјалното претставување на БМВ М5 ЦС беше најавено за крајот на јануари, па се очекуваше претходно да протече некоја информација или фотографија.

 

Протечените фотографии од новата, пожестока М „петка“ се појавија на Инстаграм претходно денес и на нив се гледаат бакарните детали и жолтите светла инспирирани од мотоспортот.

На крајот на минатата година Маркус Флаш, шефот на М дивизијата на БМВ, најави дека побруталниот М5 со 635 коњски сили ќе изгуби 70 килограми за подобри перформанси. Ќе ги добие и карбонските седишта од М4 и други спортски додатоци.

M5 ЦС има околу 26 коњски сили повеќе од „обичната“ М5 и околу 10 повеќе од М5 компетишн. Моќта доаѓа од познатиот твинтурбо 4,4-литарски V8 на БМВ кој е очигледно пуштен на најјако.

Се очекуваат погон на сите тркала како стандард, спортскиот осумбрзински автоматски менувач на БМВ и специјален диференцијал кој овозможува дрифтање.

БМВ вети дека ќе ги објави сите детали за возилото пред крајот на јануари, што значи дека не им останува многу време. Се очекува продажбата да почне годинава.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе