Осма генерација

Новиот голф „фатен жив“ на улица (ФОТО)

Новиот фолксваген голф повторно е „уловен“ во Јужна Африка, и на интернет веднаш се појавија фотографии од хечбекот без (видлива) камуфлажа.

Веќе некое време на социјалните мрежи се појавуваат фотографии од новиот голф, но сега најважниот модел на Волфсбург може да се види буквално немаскиран, освен со понекоја налепница.

Ова е, значи, осмата генерација. И као и претходните две генерации, веднаш се гледа дека станува збор за иконата на Фолксваген. Нешто како порше 911, само многу поевтин.

Не треба да се каже дека голф осум е еден од најочекуваните нови модели оваа година – и со добра причина: тој е едно од најдолговечните автомобилски имиња во историјата. Првпат претставен во 1974 година, фолксваген голф во годините што следуваа стана бестселер и до толку го дефинираше својот сегмент што луѓето почнаа да го викаат „голф класа“.

Со потпишувањето на Преспанскиот договор се чинеше дека се отстрани единствената пречка за македонската интеграција во ЕУ и НАТО.

повеќе

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе