Новиот фолксваген Т-рок пристигна во Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во салонот на Фолксваген во Скопје пристигна новиот Т-рок: со свеж дизајн, иновативни системи за помош и бројни дигитални содржини, Фолксваген ја продолжува успешната приказна на својот компактен кросовер модел, порачуваат од Порше Македонија.

 

Изострената надворешност го дефинира новиот изглед на Т-рок. Внатрешноста е рафинирана со висококвалитетни материјали, редизајниран инфозабавен систем и дигитален кокпит кој доаѓа сериски. Иновативната технологија од повисоките класи на возила сега е интегрирана во семејството на компактните кросовер модели.

Дизајнот на новиот Т-рок е изострен, односно повпечатлив. Предните ЛЕД светла се стандардни, а се нудат и матрикс фарови и осветлена лента на „лицето“, како и задни светла со нов графички изглед и динамичен трепкач.

Новиот Т-рок стандардно доаѓа со активни системи за помош кои овозможуваат повисоко ниво на удобност преку потпомогнато управување, сопирање и забрзување при брзини до 210 км/ч. Со интегрирање на сигналите од предната камера, како и ГПС и податоците од навигацијата, системот за контрола на возилото може да вклучи информации за локално ограничување на брзината, знаци за границите на градот, крстосници и кружни текови.

Под хаубата се достапни ТСИ и ТДИ моторите, 7-брзински ДСГ менувач и погонот на сите тркала 4моушн се нудат како опција.

Новиот Т-рок има два ТСИ и два ТДИ мотори за избор. Во зависност од избраниот погон, 6-брзински мануелен менувач или 7-брзински ДСГ ја пренесува силата на предната оска. Четирицилиндричните мотори даваат 150 КС од 1,5-литарскиот ТСИ мотор и 190 КС од 2,0-литарскиот ТСИ. Понудата е заокружена со два 2,0-литарски ТДИ четирицилиндрични мотори кои нудат моќност од 116 КС и 150 КС. Како алтернатива на погонот на предните тркала, погонот на сите тркала 4моушн во комбинација со дизел моторот од 150 КС обезбедува врвен пренос на моќноста, додека 2,0-литарскиот ТСИ со 190 КС е стандардно комбиниран со погонот на сите тркала.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе