Новиот це-икс-50 на Мазда: вистински теренец или само шминка? (ФОТО+ВИДЕО)

Јапонската компанија го претстави моделот це-икс-50 како голем брат на нивниот бестселер, моделот це-икс-5, во истиот сегмент кросовери, но фокусот на новиот автомобил е на теренските предизвици.

 

Покрај новиот модел од Мазда стигна и информација дека од сега сите нивни кросовери ќе добијат погон на сите четири тркала во стандардната опрема во обидот да се издвојат како премиум марка.

Новиот це-икс-50 ќе се произведува во неодамна отворената фабрика на Мазда во Хантсвил во американска Алабама. Овој објект е заеднички потфат со Тојота, која таму го произведува моделот корола крос. Засега це-икс-50 е наменет исклучиво за американскиот пазар и не се знае дали моделот ќе дојде во Европа.

Кога це-икс-50 ќе стигне на американскиот пазар следната година ќе ги има истите погонски единици како и це-икс-5: стандардниот 2,5-литарски агрегат или опција со турбополнач во комбинација со шестбрзински автоматски менувач. Како што се наведува, во следните години це-икс-50 ќе добие неколку електрифицирани верзии, вклучувајќи и традиционален хибрид. Мазда ја истакна супериорната динамика на возење на овој модел на асфалтот, но сега повеќе внимание посветиле на теренските способности.

„Новиот автомобил на Мазда е развиен за Северна Америка, особено за активниот животен стил на купувачите во тој регион. Це-икс-50 ги мотивира луѓето да уживаат во природата без компромиси кои се однесуваат на премиум дизајнот и извонредните перформанси на асфалтираните патишта по кои Мазда е позната“, кажа Џеф Гујтон, извршниот директор на Мазда за Северна Америка.

Мазда го адаптираше својот дизајнерски јазик кодо за це-икс-50 повеќе да личи на теренец, а според компанијата, цената ќе биде соопштена кога ќе се наближи почетокот на продажбата. Стартот на производството се очекува во јануари следната година.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе