Новиот БМВ алпина Д5 С е најбрзиот дизел автомобил на планетата (ФОТО+ВИДЕО)

Алпина го покажа својот нов модел Д5 С (BMW Alpina D5 S) на автомобилскиот саем во Франкфурт, што е негово деби пред светската јавност.

 

Најавен како најбрз сериски дизел модел на пазарот, новиот алпина Д5 С има 3,0-литарски шестцилиндерски мотор со три турбополначи и комон реил директно вбризгување под висок притисок, со што се добиваат 382 коњски сили и 800 њутнметри вртежен момент.

Овој колосален вртежен момент до четирите тркала се пренесува преку надграден осумбрзински автоматски менувач, овозможувајќи му на Д5 С да забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,4 секунди. Од 0 до 200 км/ч се стигнува за 17 секунди, додека максималната брзина е импресивни 286 км/ч.

Во споредба со последниот БМВ М550д со четири турбополначи, на новиот Д5 С на Алпина изгледа како да му фали една турбина и 7 коњски сили, но не треба да се заборави дека максималната брзина на БМВ М550д е лимитирана на „само“ 250 км/ч, иако од 0 до 100 км/ч стигнува за истите 4,4 секунди.

Шасијата, сопирачките и амортизацијата се буквално непроменеи од бензинскиот Б5 битурбо модел. Суспензијата има нагодливи амортизери кои нудат неколку модуси, од комфор+ до спорт+. Карван верзијата на Д5 С доаѓа сериски со воздушна суспензија на задниот дел.

Како опција може да се добие и спорт плус пакетот кој вклучува управување со задните тркала и активна стабилизација на шасијата која го намалува страничното движење во своиците.

Првите испораки се очекуваат на почетокот на 2018 година, а цените почнуваат од 87.900 евра за седанот и 90.400 евра за туринг верзијата на Д5 С.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе