Премиера

Новата опел астра пристигна во Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во петокот,  24.6.2022, во салонот на Опел Македонија – Еуроимпекс, се одржа промоцијата на најновиот модел во понудата на опел – новата опел астра.

 

Новата опел астра успеа да предизвика реакции и бројни коментари уште при светската премиера, а новата генерација е радикално различна во однос на претходната, во најмала рака.

Големата промена на надворешниот дизајн почнува со храброто „лице“, кое е слично на новите модели на Опел по влегувањето во Стелантис групацијата. Целиот дизајн дава впечаток на далеку поцврст и помоќен автомобил од она на што досега бевме навикнати од Опел.

На настанот беа претставени 6 возила секој во различна верзија, боја, мотор и опременост.

Промотивната жолта боја беше поставена во фокусот на салонот на импортерот, каде беа презентирани сите новитети и карактеристики на новата опел астра.

„Сосема новата астра зборува сама за себе. Дизајнирана, развиена и произведена во Германија. Новата астра изгледа сега подобро (можеби и одлично).со чист и смел дизајн, со интересен детаљ од својот славен предок опел кадет Д“, кажа продукт менаџерот за Опел - Драган Јовев во својата презентација.

Тој потоа ги истакна сите предности на новиот модел од Раселхајм:

 -            Со новата астра се гледа подобро на пат со подобреното интелилукс ЛЕД пиксел предно осветлување составено од 84 модули во само еден преден фар....дури 4 пати повеќе од ривалите.

-            Во новата астра се дише подобро со интелиер системот за автоматска размена на воздухот меѓу кабината и околината со негова филтрација со високо-ефикасниот филтер дури и против вируси.

-            Во новата астра, внатрешното чувство е подобро со детоксификација до максимум од информациите кои го одвлекуваат вниманието на возачот на двата 10-инчни дисплеи: „пјур панел“ или целосно застаклениот „пјур панел про“.

-            Во новата астра се седи подобро со АГР предните седишта (нагодување на возачко седиште во 10-насоки опционално за почетното ниво, стандард од второто нагоре)... масажа на возачко седиште или вентилација на предните седишта.

-            Во новата астра се вози дефинитивно подобро на третата еволуција на ЕМП2 В3 мултиенергетска платформа со 50% подобрени компоненти. Погонувана со докажаните мотори од Стелантис групацијата: турбо бензински 1.2 110 коњски сили и 1.2 130 коњски сили, вториот покрај 6-брзински мануелен во комбинација и со 8-брзински автоматски менувач, и дизел 1.5 со 130 коњски сили и АТ8. Денес,  дополнително со плагин хибридна технологија и вкупна хибридна моќност од 180коњски сили или 225 коњски сили ....а идната 2023 година целосно електрична.

Цената на новата опел астра почнува од 21.700 евра.

„Дизајнирана со прецизност и произведена во Германија новата астра ви дава гаранција дека ќе го добиете само најдоброто.

Нема потреба од компромиси за да добиете секојдневно возбудливо возење, стилски изглед, ниски трошоци и иновативна технологија“, порачуваат од Еуроимпекс. 

Повеќе информации за моделот може да најдете тука, и на страниците на дилерите.

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе