Британија

Новата октавија РС во полициска „униформа“ и спремна да брка криминалци (ФОТО)

Новата октавија РС на Шкода, или вРС како што се вика во Британија, стана дел од британската полициска флота.

Под хаубата се наоѓа 2,0-литарскиот ТСИ четирицилиндерски мотор со 245 коњски сили, а целата сила оди на предните тркала преку седумбрзинскиот ДСГ автоматски менувач. Поради сето ова, на новата октавија РС ѝ требаат 6,7 секунди од 0 до 100 км/ч.

Полициската конверзија уште вклучува моќни ЛЕД сигнални светла однапред и одзади, како и полициска сирена .

Шкода соопшти дека нејзините специјалисти можат дополнително да го модифицираат автомобилот за конкретни полициски потреби и единици.

Како врв на понудата меѓу верзиите на октавија, РС доаѓа со цела низа системи за безбедност и конектирање.

Иако засега е достапен само бензинецот со 245 коњски сили и ДСГ менувач, се очекува во следните месеци да дебитираат и други верзии на октавија РС. Се очекува верзија на 2,0-литарскиот ТСИ со рачен менувач, потоа 2,0-литарски ТДИ со ДСГ и 200 коњски сили, погон на сите четири тркала, и на крајот и првиот електрифициран РС модел на марката – октавија РС иВ.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе