Невообичаен офроуд предизвик: џип против тенк (ВИДЕО)

На каналот на Јутјуб на Драјв трајб е објавено видео кое прикажува трка на славниот теренец џип ренглер и тенк (поточно самоодна хаубица) во тешки офроуд услови.

Водителот Мајк Ферни бил зад управувачот на ренглерот рубикон, додека во оклопниот гасеничар се наоѓа легендарниот тркач и водител на автомобилистичката програма Тиф Недел.

Ренглерот инаку има 2,0-литарски мотор со турбополнач кој развива 272 коњски сили, додека рускиот тенк 2С1 „гвоздика“ има дизел мотор од 300 коњски сили.

Необичната двојка се натпреварувала на екстремно лизгава патека со длабока кал користејќи ги предностите и борејќи се со маните, а како завршила трката погледнете во видеото.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе