Најмоќното „цивилно“ пежо досега: 508 ПСЕ со 360 „коњи“ (ФОТО+ВИДЕО)

Пежо ги објави техничките детали и фотографиите од новата најмоќна 508-ка. Француската марка ја претстави сериската верзија на концептот 508 Пежо спорт енџениерд од 2019 година.

 

Станува збор за најсилниот плагин хибриден модел на Пежо, а на купувачите им се нудат две каросериски изведби – седан и карван.

Пежо 508 ПСЕ силата ја влече од четирицилиндерски 1,6-литарски турбо бензинец на кој му помагаат два електромотори.

Бензинскиот мотор произведува 200 коњски сили, а вкупната сила на хибридниот систем изнесува 360 коњски сили, со максимален вртежен момент од 500 њутнметри.

Силата се пренесува до тркала со 8-брзински автоматски менувач, а седанот и карванот од 0-100 км/ч забрзуваат за 5,2 секунди.

Максималната брзина е електронски ограничена на 250 км/ч, односно на 135 километри на час ако 508 ПСЕ се вози само на струја.

Електричната енергија се чува во батерија со капацитет од 11,5 киловат часови, а во чисто електричен режим автомобилот може да помине до 42 километри.

Пежо 508 ПСЕ во продажните салони пристигнува во првата половина на 2021 година, а цената ќе се знае накнадно.

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе

Во Скопје се надеваат дека претстојните парламентари избори во Бугарија се една од причините поради кои владата на Бојко Борисов не попушта во врска со членството на Македонија во ЕУ.

повеќе

Упадот во американскиот Капитол што го извршија приврзаниците на Доналд Трамп како последен очаен обид да се поништи резултатот од изборите во 2020 година беше исто толку предвидлив колку и шокантен.

повеќе