Мерцедес-бенц 300ТЕ

Може ли стар мерцедес со АМГ кит да ви ја разгори страста за карваните? (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Нема многу љубители на стари карвани. Но оние кои навистина ги сакаат, нема да може да се воздржат да го ѕирнат овој мерцедес-бенц 300ТЕ кој и покрај тоа што има поминато речиси 250.000 километри, изгледа прилично зачувано.

 

Ова е еден од оние автомобили кои се одвојуваат од толпата и покрај годините и скромната, практична намена. Надворешноста е обоена во сребрена боја и има АМГ кит кој се состои од спортски браници и странични „завеси“.

Од визуелни додатоци има и проѕирни трепкачи, црни предна маска, амблем на хаубата и носачи на покривот. Тркалата се 18-инчни и се исто така обоени во црно, за да одговараат на затемнетите прозорци.

Внатрешноста изгледа беспрекорно. Ставени се кожни електрични седишта од W124 500Е моделот, има дрвени украси и рачка на менувачот, автоматско одржување на брзината и клима-уред.

Под хаубата се наоѓа 3,0-литарскиот М103 мотор, со четирибрзински автоматски менувач.

Единствениот проблем е што автомобилот се продава во САД.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе