Моќниот ферари СФ90 страдале оживува со помош на врвни мајстори (и роботи) (ВИДЕО)

Пред Ферари да почне со доставувањето на новиот моќен модел, на Јутјуб постираа видео кое покажува како се произведува овој суперавтомобил.

Како и во многу други фабрики, СФ90 страдале се склопува со комбинација од напредни роботи и многу стручни работници. Човечката рака има позначајна улога во производството на овој автомобил, па затоа СФ90 страдале и чини повеќе од другите.

На пример, оските се заваруваат рачно, а не со помош на роботи, исто како и боењето, бидејќи секој слој се нанесува рачно, а роботите ја одработуваат само „последната рака“.

Моќниот ферари СФ90 страдале го придвижува моќен 4,0-литарски твинтурбо V8 мотор во комбинација со три електромотори и сите заедно даваат 986 коњски сили – од 0 до 100 км/ч автомобилот стигнува за 2,5 секунди, па продолжува сѐ до максималните 340 км/ч.

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе