„Струјата сега доби мерцедес“

Мерцедес влезе во електричната ера со кросоверот и-кју-си (ВИДЕО)

Битката на електрични возила тукушто се разжести откако Мерцедес го престави нестрпливо очекуваниот кросовер и-кју-си во Шведска.

Кросоверот на Мерцедес ќе се натпреварува со претстојниот е-трон на Ауди, а беше најавен со концептот џенерејшн и-кју и серискиот модел му останува прилично веродостоен.

Нормално, кај електричните возила најинтересна е погонската група и и-кју-си има по еден електромотор за секоја оска. Вкупната сила е 402 коњски сили (300 киловати), што му овозможува на кросоверот да забрзува од 0-100 км/ч за 5,1 секунда пред да стигне до максималната брзина од 180 км/ч. Уште поважно е тоа што и-кју-си има пакет од литиум-ионски батерии од 80 киловат часови што му овозможува на автомобилот да помине 450 километри според НЕДС (Новиот европски циклус на возење).

Мерцедес истакнува и дека батериите можат да се наполнат од 10-80 отсто за околу 40 минути со брз полнач.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе