Мерцедес ГЛС, „оружјето“ за напад врз БМВ икс7 (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Германскиот премиерум гигант Мерцедес бенц го претстави својот одговор на кросоверот икс7 на ривалот БМВ.

 

Како што и се очекуваше, новата генерација на моделот ГЛС изгледа како „набилдана“ верзија на ГЛЕ, но со новиот дизајнерски израз на Мерцедес.

За разлика од компактните браќа, ГЛС е побогат со хромирани детали на каросеријата, додека задниот дел на кросоверот го красат тенки ЛЕД стоп светла.

Внатрешноста, како и добар дел од екстериерот е слична на моделот ГЛЕ, што пред сѐ се гледа на идентичната инструмент табла со двоен дисплеј и материјали со висок квалитет.

Ентериерот нуди повеќе простор од кога било, особено на вториот ред седишта, благодарение на меѓуоскиното растојание од 3.137 милиметри, што е повеќе од она што го нуди БМВ икс7 (3.104 милиметри).

Купувачите ќе можат да бираат меѓу богата понуда од мотори, вклучувајќи го и најновиот 48-волтен „благ“ хибриден систем со шестцилиндерскиот агрегат од ГЛЕ.

Што се однесува до помоќните АМГ верзии, тука ќе го има 4,0-литарскиот V8 со двојна турбина, а сите модели ќе имаат деветбрзински автоматски менувач.

Мерцедес веќе работи на ултралуксузна Мајбах верзија на ГЛС, а најскапата верзија на овој модел ќе се разликува од остатокот од понудата пред сѐ по единствените браници, бандажи и предна маска.

Новиот мерцедес бенц ГЛС официјално ќе биде претставен на 17 април на саемот на автомобили во Њујорк.

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе