Според Крис Харис

Мерцедес АМГ Ц63 е најпосакуваниот голем теренец во светот (ВИДЕО)

Воопшто не е тешко да се сфати зошто Г-класата (Геландеваген) е присутна толку долго, но најновата итерација ја направи навистина подобра во секој можен поглед без да го изгуби шармот, што е нешто со што Мерцедес навистина треба да се гордее.

Подновената платформа навистина воодушевува кај врвот на понудата, Г63, во кој Германците ставија 4,0-литарски V8 со две турбини под хаубата кој дава 585 коњски сили и има вртежен момент од 850 њутнметри.

Мерцедес тврди дека од 0 до 100 км/ч стигнува за 4,5 секунди, а максималната брзина е електронски лимитирана на 220 км/ч. Меѓутоа, лимитерот може да биде кренат и на 240 км/ч.

Додека стариот Г63 се мачеше да го задржи правецот во свиоци поради застарената амортизација, новиот е вистинско откровение, барем според Крис Харис, кој за да го докаже ова тврдење го провози на тркачка патека.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе