Култното пежо 404 го прослави својот ден на скопските улици (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Еден од моделите по кои е позната француската компанија Пежо е големиот седан 404, кој вчера, на 4 април, го прослави својот ден и во Скопје.

 

Во организација на Француската амбасада во Македонија беа прикажани неколку примероци, кои потоа се провозија по скопските улици.

Пежо 404 е еден од најславните модели на француската марка, дизајнот е потпишан од Пининфарина, а се произведуваше од 1960 до 1975 година. Моделот на почетокот се продаваше како седан, карван и пикап, а подоцна беа додадени и кабриолет (1962) и купе (1963). Можеше да се избира меѓу 1,6-литарски бензински мотор, или 1,9-литарски дизел.

Популарен како такси-автомобил, 404 имаше репутација на неуништлив. Престана да се произведува по 2.885.374 изработени автомобили.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе