Култното пежо 404 го прослави својот ден на скопските улици (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Еден од моделите по кои е позната француската компанија Пежо е големиот седан 404, кој вчера, на 4 април, го прослави својот ден и во Скопје.

 

Во организација на Француската амбасада во Македонија беа прикажани неколку примероци, кои потоа се провозија по скопските улици.

Пежо 404 е еден од најславните модели на француската марка, дизајнот е потпишан од Пининфарина, а се произведуваше од 1960 до 1975 година. Моделот на почетокот се продаваше како седан, карван и пикап, а подоцна беа додадени и кабриолет (1962) и купе (1963). Можеше да се избира меѓу 1,6-литарски бензински мотор, или 1,9-литарски дизел.

Популарен како такси-автомобил, 404 имаше репутација на неуништлив. Престана да се произведува по 2.885.374 изработени автомобили.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе