БМВ Е30 325и

Култната „коцка“ на БМВ сега вреди 60.000 евра (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Одлична зачуван БМВ серија 3 од 1991 година, односно Е30 325и спорт се продаде за над 51.000 фунти (речиси 60.000 евра) на неодамнешна аукција во Британија, со што стана најскапата не-М „коцка“ позната на јавноста.

 

Сивиот Е30 325и купе е еден од последните модели во спорт верзија и има голем број М-тек надградби, вклучувајќи и М-текник каросериски кит и заден спојлер, спортски диференцијал и М-текник амортизација со 15 милиметри пониски пружини, со 5-брзински рачен менувач со кратки преноси.

Да се најде Е30 во толку беспрекорна состојба веќе е реткост, особено со само 6.794 милји (11.000 километри) и со целосна сервисна историја, вклучувајќи ги и документите за продажбата. Автомобилот беше продаден минатата недела во Бирмингем, поприлично надминувајќи ја максимално проценетата сума од 35.000 фунти.

БМВ произведе над 3,2 милиони „коцки“ меѓу 1982 и 1994 година, и ако се исклучат некои специјални верии и секако М3-ките, тешко е да се замили дека може да се оправда толку високата цена. Или ова значи дека цените на Е30 сега драматично ќе пораснат?

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе