Како може некој да остави 11 класични ферарија да „умираат“ на ливада? (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Автомобилите на Ферари обично се паркирани во добро заштитени гаражи, а не на ливади, па може да го замислите изненадувањето кога се појави информацијата дека купче италијански егзотични модели се оставени да рѓосуваат.

 

Приказната е наводно стара, барем од 2015 година, кога 11 ферарија – вклучувајќи 456, тестароса, 348, 400и страман спајдер, 308 кју-ви, 308 ГТС спајдер, мондијал и мондијал спајдер – биле понудени за продажба, но нивната состојба не била баш беспрекорна. На фотографиите може да се види дека ќе бидат потребни многу труд и пари за автомобилите да се вратат на патиштата.

На некои од напуштените автомобили има површинска рѓа и бојата им се лупи, на некои им недостигаат прозорци, ентериерите им се покриени со мувла и може да се види инструмент табла со искината кожа.

Автомобилите биле лоцирани во Лејквеј, Тексас, наводно оставени на влијанието на елементите од 2008 година поради кавга меѓу сопственикот и компанијата што ги чувала. Сопственикот се обидел да ги продаде сите заедно во пакет.

Тој во 2017 починал и неговото семејство повторно се обидело да ги продаде, но овојпат одделно.

Не се знае колку автомобили од оваа чудна колекција биле продадени, но глетката на посакуваните класични автомобили како тестароса и 308 кватровалволе како рѓосуваат на ливада е дефинитивно прилично тажна.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе