Кабрио&купе премиум лајф: Хуманитарно возење за благородна цел (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Викендов во Скопје се одржа автомобилски хуманитарен настан за кревање на свеста кај јавноста за ракот на дебелото црево (ДФЦЦА драјв).

 

Во организација на Кабрио&купе премиум лајф клубот, хуманитарниот настан се одржа по петти пат.

Покрај благородната цел на настанот, организаторите и учесниците се истакнаа и со бројот и атрактивноста на автомобилите кои учествуваа.

Честитки до сите и се надеваме на што повеќе вакви благородни акции кои се мерак и за душата и за очите.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе