Пред дебито во Париз

Хјундаи го претстави и30 фатбек Н – „првиот спортски хечбек со пет врати во Ц сегментот“ (ФОТО+ВИДЕО)

Хјундаи ги објави првите официјални фотографии и информации за новиот и30 фастбек Н, спортскиот модел со пет врати пред официјалното претставување на Парискиот автомобилски салон“.

 

Како што беше ветено, третиот Н-модел на Хјундаи беше претставен како дел од трка пд Рим до Париз. Сепак, тука има финта – трката е помеѓу две дански села кои се викаат Ром и Парис, и не се главните градови на Италија и Франција.

Со Габриеле Таркини зад воланот, на и30 фастбек Н му беа потребни 8 минути и 18,49 секунди за да стигне од едното до другото село.

Што се однесува до автомобилот, треба да знаете дека ја има истата механика од и30 Н хечбекот, со каросериски стил фастбек. Ова значи дека моторот е 2,0-литарскиот четирицилиндерски турбобензинец со 250 коњски сили во стандардната верзија, и 275 коњски сили во пожестоката верзија перформанс.

На стандардниот модел му се потребни 6,4 секунди за спринт од 0 до 100 км/ч, додека и30 фастбек Н перформанс за истиот спринт му се потребни 6,1 секунда.

Што се однесува до дизајнот, изгледа многу слично на и30 Н, освен задниот дел, нормално. Задниот дел е уникатен за овој модел и има два издуви вградени во задниот дифузер, и заден спојлер интегриран во петтата врата.

Од една страна, Уставот му доделува бројни функции, а од друга страна, скржаво ги определува средствата за нивно остварување на практичен план.

повеќе

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе