Поради преголемиот сјај

Германската полиција заплени косовски БМВ икс5 М обвиткан во златна фолија (ФОТО)

Германија е родното место на автомобилот, но властите се прилично строги кога станува збор за тјунирање.

Полицијата на Дизелдорф почнала операција против модифицирани возила за време на минатиот викенд и „обезбедила“ пет различни модели за инспекција од страна на експерт.

Еден од нив бил прилично впечатлив бидејќи бил БМВ икс5 М обвиткан со златна фолија. Како што истакна германската полиција во соопштение, го привлекол нивното внимание бидејќи „сјаел силно на сончева светлина“.

Светлите фолии се забранети во Германија бидејќи властите сметаат дека ги заслепуваат другите возачи. Во претходен случај годинава, сопственик на златна порше панамера му биле конфискувани клучевите и регистарските таблички и не можел да го вози автомобилот додека не ја извади фолијата.

Запленетиот икс5, покрај сјајната фолија, имал и затемнети задни светла и „манипулиран издувен систем“. Полицијата соопшти дека возачот бил 30-годишник од Косово кој тврдел дека не ги знае строгите германски закони. Како што пренесува Дојче веле, полицијата одредила дека возилото не е безбедно и тоа било одвлечено од лице место. Возачот морал да најде друг превоз до дома.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе