Германците со петиција бараат да им се врати Лада

Германските љубители на автомобили почнаа интерсна петиција со која бараат враќање на возилата на Лада на пазарот на таа земја.

AvtoVAZ

Петицијата е почната со поддршка од локалниот дистрибутер, компанијата Лада Дојчланд, а објавена е на страницата https://weact.campact.de/.

Потписниците се обраќаат до произведувачот на Лада, АвтоВАЗ, и корпорацијата Рено Нисан Мицуниши во чија сопственост е руската компанија.

Исто така, петицијата е упатена и на адресите на германското министерство за економски развој и руската амбасада во Берлин.

Иницијаторите на петицијата сметаат дека Лада мора да се врати во Европа бидејќи „нуди широк избор на специфични модели кои, пред сѐ, се достапни на сите, а веќе околу 40 години имаат обожаватели и постојан број купувачи во Германија и во ЕУ“.

Лада се повлече од пазарот на ЕУ во мај 2019 година, а испораката на автомобили беше прекината. Лада Дојчланд изрази жалење поради таквата одлука на АвтоВАЗ.

За илустрација, лада веста СВ крос со 1,6-литарски бензинец со 102 коњски сили во Германија чинеше од 17.800 евра.

Легенда под Главна слика

AvtoVAZ

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе