ДС9 седан

Французите повторно имаат луксузен седан во Европа (ФОТО+ВИДЕО)

Премиум марката ДС, во сопственост на ПСА на Пежо и Ситроен, претстави нов луксузен седан на европскиот пазар.

Моделот ДС9 е поставен на механичката платформа ЕМП2 на ПСА со преден погон, истата што ја користи пежо 508.

Кинеската верзија на ДС9 дебитираше минатата година, а сега е претставена и верзијата која што ќе се продава на Стариот континент.

Автомобилот е механички базиран на пежо 508Л со продолжено меѓуоскино растојание, кој исто така се продава во Кина.

ДС9 на почетокот ќе биде достапен со плагин хибриден погонски систем составен од безинец и електромотор со вкупна комбинирана сила од 225 коњски сили.

Батеријата со капацитет од 11,9 киловат часови ќе му обезбедува автономија само на струја меѓу 40 и 50 километри, додека брзината во електричниот режим е ограничена на 135 км/ч.

Подоцна понудата на моторите ќе биде проширена со две бензински опции, со веризја со 250 коњски сили и преден погон, и врвот на понудата со 360 коњски сили и погон на сите тркала.

Првото појавување на ДС9 пред јавноста се очекува на претстојниот автомобилски саем во Женева, а продажбата на европскиот пазар почнува во втората половина на 2020. Цените сѐ уште не се објавени.

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе