Фолксваген потврди – голф 8 не доаѓа во Франкфурт

Иако неофицијално веќе се знаеше дека најпродаваниот модел на Фолксваген нема да ја има својата премиера на автомобилскиот саем во Франкфурт (од 12-22 септември), обожавателите потајно се надеваа дека компанијата од Волфсбург би можела да се предомисли во последен момент.

Информацијата дека голф 8 ќе го скокне најголемиот европски саемски настан во втората половина од годината доаѓа директно од Фолскваген. Портпаролот на германскиот автомобилски гигант кажа дека новиот голф нема да го има на штандот на Фолскваген во Франкфурт, туку ќе ѝ биде претставен на јавноста наскоро, на друг настан.

Наместо осмата генерација на голфот, во центарот на настапот на Фолксваген на франкфуртскиот саем ќе биде премиерата на првиот модел на оваа марка со исклучиво електричен погон – компактниот хечбек ИД.3.

Што се однесува до новиот голф, новиот веројатен датум на претставувањето е во октомври.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе