Фиат 500 е „кабриолет на годината“ и „најдобар мал електричен автомобил“ за Уат кар? магазинот

Новиот фиат 500 доби нова награда во Британија, и овојпат е прогласен за „кабриолет на годината“ и „најдобар градски електричен автомобил“ од страна на магазинот Уат кар? во доделувањето за „Автомобил на годината 2021“. Жирито како позитивни нешта ги издвои управување, стилот на возење, радиусот со едно полнење, цената и освежениот ентериер. Ова е воедно првпат електричен автомобил да ја добие наградата „кабриолет на годината“.

Новиот фиат 500 е првиот целосно електричен модел на Фиат Крајслер групата (ФЦА). Батеријата од 42 киловати гарантира радиус до 320 километри според ВЛТП циклусот, кој се зголемува на 450 километри во градски услови, и доаѓа со полнач од 85 киловати како стандард. Потребни се само 5 минути да се наполни за возење до 50 километри, што се смета за повеќе од доволно за просечна дневна употреба. Брзиот полнач може да ја наполни батеријата до 80 отсто за само 35 минути. Што се однесува до перформансите, има електричен мотор од 118 коњски сили кој овозможува автоматски ограничена максимална брзина од 150 км/ч, забрзување од 0-100 км/ч за 9 секунди и од 0 до 50 км/ч за 3,1 секунда.

Наградите добиени од Уат кар? го дополнуваат шкафчето со трофеи на фиат 500, во кое веќе се „Зелен автомобил“ од Француските автомобилски награди 2020 и „Автомобил на годината на најдобар мал електричен автомобил“ од Драјвинг електрик, специјализиран британски сајт. Покрај овие престижни награди, 500 ја доби и наградата за најдобар дизајн минатата година од германскиот магазин Ауто мотор унд шпорт, и најдобар дизајнерски концепт од престижните меѓународни дизајнерски награди Ред дот.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе