Ферари Ф50 берлинета прототипо – најпрвиот и најзначаен Ф50 (ФОТО-ВИДЕО)

Ферари Ф50 берлинета прототипо е најпрвиот произведен прототип кој бил интензивно возен од страна на новинарите и тест-возачите на Ферари на тркачките патеки и патиштата околу Маранело.

 

Всушност, бил возен и од Дарио Бенуци, Ники Лауда, Герхард Бергер и Жан Алези. Тој е воедно и првиот Ф50 кој се појавил на автомобилските саеми, како Женева мотор шоу во 1995, Ферари дејс на Спа Франкоршам, „Тути ла ферраи ин писта“ во Мугело, и токискиот саем на автомобили истата година.

Покрај тоа, Ф50 берлинета прототипо послужил како основа за моделите во размер на Бураго, Маисто, Тамија, Ревел и други произведувачи. Тој е и автомобилот од сите промотивни фотографии на Ферари за Ф50.

Откако го завршил тестирањето и промоциските задолженија, автомобилот бил реставриран од фабриката и му бил доставен на купувач во Белгија. Тој останал во неговата колекција до 2006 кога му бил продаден на колекционер на Ферару во Калифорнија во 2007. Од тогаш бил во сопственост кај тројца други вљубеници во Ферари, а има поминато само 2.253 километри по ремонтот.

Моторот по хаубата е култниот 4,7-литарски атмосферски V12, дериват на Ф1 верзијата, со 510 коњски сили и вртежен момент од 467 њутнметри. Со само 2.200 поминати километри, би требало да работи како кога автомобилот заминал од фабриката.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе