На почетокот со два модели

Електрификација на Ситроен во Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Повеќе од еден век Ситроен е еден од главните играчи во пренесувањето на врвната технологија поблиску до широката публика. Со менувањето на потребите во автомобилизмот, сега Ситроен и кај нас нуди модели со целосно електричен погон, како и плагин хибридни модели.

 

Електрификацијата на Ситроен кај нас почнува со два модели – хибридниот кросовер Ц5 еркрос и целосно електричниот е-Ц4.

Новиот Ц4 веќе добро го знаеме во бензинска и дизел верзија, а сега доаѓа со целосно електричен погон. Станува збор за моќност од 136 коњски сили и радиус на движење од 350 километри. Електричниот погон е само јаготката на шлагот, бидејќи електричниот Ц4 ги има сите позитивни страни на „обичниот“ Ц4 – комфорното возење, францускиот шик сите модерни технологии.

Вториот модел со кој Ситроен го поддржува возењето на струја кај нас е новиот Ц5 еркрос хибрид. Големиот кросовер „под хаубата“ има комбинација од турбобензинец со 180 коњски сили и електромотор за дополнителни 110 коњски сили. Вкупната моќност е солидни 225 коњски сили.

Електричниот Ц4 можете да го купите од 37.900 евра па нагоре, додека цените на електричниот Ц5 еркрос почнуваат од 41.990 евра.

Повеќе детали можете да дознаете на сајтот на Ситроен - за е-Ц4 и за Ц5 еркрос хибрид.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе