Додадени и стил и луксуз

Џип го претстави гранд чироки Л, продолжената верзија со 3 реда седишта (ФОТО+ВИДЕО)

Мистеријата е тргната од џип гранд чироки Л, луксузната нова верзија која ќе се продава паралелно со актуелната верзија со два реда седишта.

 

Како што се очекуваше, надворешниот дизајн на гранд чироки Л е прилично различен од моделот што го знаеме. На пример, предниот дел лични на концептот гранд вагониер, со тенките хоризонтални светла и решетката со седум ребра. Во зависност од нивото на опременост, има и ЛЕД дневни светла позиционирани ниско на браникот.

Гледано од страна, екстра должината на гранд чироки Л станува очигледна. На задниот дел карактеристични се тенките светла.

Внатрешноста на гранд чироки Л е таму каде што драматично се разликува од стандардниот гранд чироки модел. Сосема новата инструмент табла има 8,4 инчен екран чувствителен на допир или 10,1-инчен како опција, двата со најнова технологија за информации и забава, како и поврзување со мобилниот телефон. Централниот 10,3-инчен дисплеј е стандарден и ги прикажува најразлични информации за кросоверот, вклучувајќи го и систем за ноќно гледање.

Ќе се нудат четири различни нивоа на опременост. Понудата почнува со ларедо, следено е нивото лимитед, па следуваат нивото оверленд и највисокото самит.

Познати се и моторите на новата изведба на гранд чироки. Се почнува со 3,6-литарскиот V6 мотор со 290 коњски сили познат како пентастар, а може да се добие и 5,7-литарскиот V8 со 357 коњски сили. Без оглед на моторот, кросоверот на Џип доаѓа со осумбрзински автоматски менувач. Погонот на предните тркала е стандарден, додека за погонот на сите тркала ќе се доплаќа.

Џип сè уште ги нема објавено цените за новата продолжена и полуксузна верзија на гранд чироки.

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе