Директно соочување на најбрзите луксузни лимузини (ВИДЕО)

Пред само неколку години беше реткост кое било возило освен суперавтомобилите да стигна од 0 до 100 км/ч за помалку од 4 секунди.

Сега нормата за суперавтомобилите стигна до помалку од 3 секунди, додека тешките, големи супер-седани и карвани лесно и опасно ѝ се доближуваат на границата од 3 секунди.

Како што знаеме, тесла содел С П100Д останува кралот во забрзувањето во овој сегмент, но тоа не значи дека Мерцедес-бенц, БМВ и Ауди немаат екстремно брзи седани и карвани.

За да открие кој од германското трио е најблиску до Тесла, екипата на Каруау ги собрале мерцедес АМГ Е63 С естејт, ауди РС6 авант перформанс и БМВ М760Ли екс-драјв на патека за тестирање во старт од место и во движење.

Е63 и РС6 се прилично слични, па тоа што се изедначени не изненадува. Она што е вџашувачко е што БМВ успева да го одржи чекорот со германските ривали, и покрај тоа што е најлуксузен модел од трите, потежок е а не е ни вистински М модел.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе