Дачија џогер: Романците претставија интересен кросовер карван со 7 седишта (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Романската компанија претстави нов модел од семејството логан/сандеро. Карванот логан МЦВ заминува во минатото, а ќе го замени ново мултифункционално возило наречено џогер.

 

Исто како новите верзии на сандеро и логан, џогер ќе биде исклучиво бензинец. Дизелот е опција, но засега го нема во понудата.

Џогер го придвижува 1,0-литарски трицилиндерски мотор со 100 коњски сили во комбинација со шестбрзински рачен менувач кој силата ја пренесува на предните тркала.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе