БМВ покажа три уникатни „седумки“ од својата историја, вклучувајќи го славниот Бонд автомобил (ВИДЕО)

БМВ 750иЛ беше адмиралската верзија на „седумката“ од генерацијата Е38 и е фокусот на најновото видео на БМВ груп класик.

Под хаубата на 750иЛ во тоа време беше моќен V12 мотор и овој конкретен примерок бил исклучително добро одржуван и изгледа како што изгледал кога првпат излегол од фабриката. Видеото не се фокусира само на безвременскиот надворешен дизајн на автомобилот туку и на внатрешноста.

Домаќинот забележува дека материјалите во кабината изгледаат многу свежо, вклучувајќи ги кожата и пластиката. Како и секој автомобил од 1990-тите, има повеќе пепелници но најимпресивен е дисплејот на навигацијата во боја на инструмент таблата. Можеби е мал, но за автомобил од тоа време е прилично кул додаток.

Во видеото има и две особено специјални „седумки“ Е38. Првиот модел е во црвено-сребрена боја и е дизајниран од Карл Лагерфелд и е направен преку соработка на БМВ Индивиџуал и хотелот Четири сезони во Хамбург, Германија.

Овој примерок во кабината има факс-машина, ВХС рекордер, екран на задниот дел на централната конзола, два телефони и дури и фрижидер меѓу задните седишта.

На крај е претставен 750иЛ од филмот со Џејмс Бонд „Утрешнината никогаш не умира“. Опремен е со цела низа уникатни додатоци за филмот, па дури и со систем за управување на задното седиште.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе