„Најверојатно најдобриот на Балканот“

БМВ М3 ево Е30 е еден од најдобрите проекти на бугарскиот тјунер Вилнер (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Бугарскиот тјунер Вилнер успеа да направи прекрасно (иако не баш оригинално) БМВ М3 ево купе. Целосно обоено во црвена боја имола 2, со хела фарови со бришачи, специјално изработени задни светла и спортски 18-инчни ББС бандажи, целосниот дизајн на ова Е30 М3 од 1990 изгледа прилично добро.

 

Доработките се особено очигледни во ентериерот – тука Вилнер додал спарко тркачки предни седишта, безбедносни појаси прицврстени во пет точки, а сѐ е замотано во кариран материјал со кожени рабови. Истиот материјал е употребен и за вратите, рачката на шалтерот, покривот и капакот на совозачката полица, а се тврди дека е „супер функционален, издржлив и комфорен, особено во лето“.

Опишан како „најверојатно најдобриот на Балканскиот Полуостров“, специјалниот БМВ М3 еволушн под хаубата има линиски шестцилиндарски мотор со зафатнина од 3.201 кубен сантиметар од М3 Е36, кој дава 321 коњска сила која се пренесува на задните тркала преку петбрзински рачен менувач.

Добар детаљ е и намалената верзија на автомобилот, речиси идентична на големиот автомобил.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе