БМВ ги претстави икс5 М и икс6 М со 600 „коњи“ (ФОТО+ВИДЕО)

БМВ ги објави техничките детали на новата генерација на спортските М верзии на своите два кросовери.

 

БМВ икс5 М и икс6 М го имаат можниот 4,4-литарски М твинпауер турбо V8 мотор со 600 коњски сили и вртежен момент од 750 њутнметри. Моторот е во комбинација со автоматскиот осумбрзински М стептроник менувач, кој силата ја пренесува на сите 4 тркала.

Двата автомобили до „стотка“ забрзуваат за само 3,9 секунди, додека максималната брзина е електронски лимитирана на 250 км/ч. Со опцискиот М драјвер пакет границата се крева на 290 км/ч.

Купувачите кои сакаат уште посилни верзии на моделите икс5 М и икс6 М можат да ја нарачаат компетишн верзијата со 625 коњски сили. забрзувањето од0-100 км/ч се скратува на 3,8 секунди, додека максималната брзина е непроменета.

За безбедно сопирање на икс5 М и икс6 М се користат спортски сопирачки со дискови со пречник од 395 милиметри напред и 380 милиметри назад. Основните еврзии стандарднос е испорачуваат со 21-инчни алуминиумски бандаши, додека компетишн верзиите на пред имаат 21-инчни тркала, а позади 22-инчни.

Официјалната светска премиера на БМВ икс5 М и икс6 М ќе се одржи на автомобилскиот саем во Лос Анџелес во ноември, а продажбата полнува во 2020 година.

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе

Перењето пари преку трансакции со недвижнини ги интегрира црните фондови во економијата, притоа обезбедувајќи сигурна инвестиција.

повеќе