БМВ ги брои деновите до претставувањето на новата серија 3 (ФОТО+ВИДЕО)

Со објавување кратко видео и мала галерија фотографии, БМВ малку по малку го најавува пристигнувањето на новата серија 3 на Парискиот автомобилски саем следната недела.

 

На објавените фотографии најверојатно е моделот М340и М перформанс. Оваа верзија ќе биде врвот на понудата сѐ до пристигнувањето на новиот М3 следната година. Според она што досега се знае, М340и ќе има 3,0-литарски турбобензинец со шест цилиндри во линија и 360 коњски сили. погонот на задните тркала и осумбрзинскиот автоматски менувач ќе бидат стандардни, додека икс-драјв системот за погон на сите тркала ќе треба да се доплати.

Најинтересните измени на новата серија 3 можат да се видат на задниот дел (барем според објавените снимки). Дизајнерите на баварската компанија се решиле за поаглесто решение, што може да ги вознемири БМВ традиционалистите, но најверојатно ќе биде генерално добро прифатена промена.

БМВ најави дека новата серија 3 ќе биде претставена во вторник, 2 октомври, во 9 часот наутро по средноевропско време.

На другата страна на понудата на новата серија 3 ќе се најдат неколку модели со 1,5-литарските бензински и дизел мотори на БМВ, а ќе има и најмалку два електрични хибриди кои ќе ги користат 1,5-литарскиот и 2,0-литарскиот мотор на компанијата.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе