Автомобил се преврте 4 пати во страшен инцидент на Дакар релито (ВИДЕО)

Двајцата возачи имаа среќа да си заминат неповредени по големиот инцидент на релито Дакар.

Скриншот Твитер

Бенедиктас Ванагас и неговиот совозач Филипе Палмеиро се обидуваа да напредуваа во Фазата 4 во пустината во Саудиска Арабија.

Но, налетувајќи на една песочна дина, нивното возило полета и се преврте четири пати.

Оставајќи зад себе делови и губејќи го предниот браник, нивната тојота успеа да се приземји на тркала со возачот и навигаторот неповредени.

Првично не се знаеше дали двојката ќе успее да го поправи возилото и да се врати на петтиот ден на исцрпувачкото рели кое треба да заврши на 14 јануари.

Меѓутоа, Ванагас на Инстаграм објави дека тоа нема да се случи.

„Дакар заврши. Најважно е што ние сме океј“, напиша тој.

Легенда под Главна слика

Скриншот Твитер

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе