Само што почна продажбата

Ауди го повлекува својот нов електричен кросовер е-трон поради ризик од пожар

Ауди повлекува околу 2.000 примероци на својот нов електричен кросовер етрон поради можен ризик од пожар.

Според компанијата, тие откриле потенцијално дефектна изолација која може да пропушти влага да навлезе во просторот на батериите. Доколку ова се случи, Ауди вели дека може да настане краток спој, а во екстремни случаи „термален инцидент“.

Компанијата истакнува дека сѐ уште не се пријавени инциденти, но поради претпазливост тие спроведуваат доброволно повлекување. Со повлекувањето се опфатени околу 2 илјади примероци, но поправката ќе биде возможна најрано во август.

Проблемот со етрон доаѓа во лошо време бидејќи Ауди многу вложи во развојот на своите електрични автомобили. Исто така, проблемот на германската компанија доаѓа по серијата пожари на моделот С на Тесла, што може да ја доведе во прашање безбедноста на електричните автомобили.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе